Ne, nejedná se o žádnou chybu v anglickém překladu slova válka, ale o 23.ročník nekomerčního světového běžeckého závodu leteckých společností – World airline road race. Patronem a organizátorem celé organizace WARR je pan Jim Batten z Kanady, jenž se ve svém volném čase o závod stará a vyřizuje celou agendu, spojenou s konáním každého ročníku.
![]() |
foto: David Gall – Air New Zealand |
Letošní ročník tohoto unikátního běžeckého závodu se koná právě v Praze ve dnech 16.-19.září 2004. Pořadatelem, který vzal na svá bedra tíhu organizace, se stal náš vlajkový dopravce ČSA. Podle slov pana Metoděje Fikese, hlavního pořadatele, přišlo ČSA k pořádání tohoto ročníku poměrně náhodou a na poslední chvíli. Praha se ucházela o pořadatelství až na rok 2005, ale z organizačních důvodů se stala hostitelem účastníků WARR již tento rok.
![]() |
foto: Markus Hopf – Contact Air |
Závod WARR se odehrává v duchu fair play a je určen nejen pro zaměstnance leteckých společností, ale i pro jejich rodinné příslušníky a přátele. WARR je otevřen také týmům společností a firem, které pracují v letecké dopravě, jako např. handlingovým společnostem, výrobcům letadel, atd. Celý závod je vynikající příležitostí, jak navázat mezinárodní kontakty s lidmi s celého světa, vždyť třeba jen letos se očekává zhruba 3 000 účastníků z více něž 80 leteckých společností z celého světa!
![]() |
foto: Markus Hopf – Contact Air |
Organizace celého závodu je nesmírně složitá a náročná a neobešla by se bez obětavosti a ochoty mnoha lidí a společností. Jako příklad lze uvést nabídky leteckých společností na možnost získání zvláštních zlevněných letenek právě pro účastníky WARR nebo možnost ubytování za zvláštní WARR ceny.
![]() |
foto: David Gall – Air New Zealand |
Samotný závod pak doprovázejí nejrůznější společenské akce, které napomáhají sbližování a navazování nových přátelství. Některé se konají každoročně a jsou součástí závodu, jiné se organizují podle vhodnosti a možností v místě konání. Letos je třeba připraven výlet „Meet&Greet Train Ride“. Jde o první příležitost k setkání s účastníky WARR, kdy se jede na společný výlet vlakem Posázavskou stezkou na Český Šternberk. Další akcí je „Team captains meeting“, kterého se účastní pouze týmoví kapitáni, a kde jsou seznámeni s nejposlednějšími detaily a změnami. Další akcí je „Welcome to Praha party“, která se bude konat v pátek 17.září večer v restauraci U Rotta, kde bude po celou dobu konání WARR jakýsi hlavní občerstvovací stan.
![]() |
foto: David Gall – Air New Zealand |
Velmi oblíbená je pak tradiční „T-shirt swap party“, kde si jednotliví účastníci WARR mezi sebou směňují trička s logy svých týmů a mateřských společností. Zároveň se vyhlašuje tričko s nejlepším designem. Závěrem se pak pořádá „Gala awards banquet“, kde se slavnostně předávají diplomy vítězům. Zvláštností tohoto banketu je to, že společenský oděv není podmínkou, ba je takřka zakázán. Nosí se trička s límečkem, obdobně jako v golfu.
![]() |
foto: David Gall – Air New Zealand |
Organizátoři letošního ročníku zvolili příznačné heslo - „Běh stověžatou Prahou“. Účastníci závodu si mohou vybrat ze dvou závodů – běh na 5 nebo 10 kilometrů, přičemž start a cíl budou na Staroměstském náměstí v centru Prahy. To vše podle jejich fyzické zdatnosti a sportovní odhodlanosti.
![]() |
foto: Markus Hopf – Contact Air |
Soutěží se ve čtyřech kategoriích, podle počtu zaměstnanců, které má daná letecká společnost. Pořadatelé pak vyhlašují nejrůznější ceny:
-The Travel trophy – cena, kde se počítá vzdálenost, kterou příslušný tým musel překonat do místa konání závodu, násobená počtem závodníků daného týmu
-The Participation trophy – cena pro tým, jenž má nejlepší výsledek na základě započítaného umístění všech jeho běžců
-Individual trophies – individuální ocenění závodníků podle pohlaví v příslušných věkových kategoriích
-Team trophies – ocenění podle týmového žebříčku
WARR má nejen sportovně – kulturní charakter, ale provází ho i charitativní aktivity. Letošní ročník oficiálně podporuje a snaží se napomoci obnově povodněmi zničené pražské Stromovce.
Tak jako každý rok, ani letošní ročník by se neobešel bez pomoci řady sponzorů. Hlavními sponzory, kteří WARR podporují, jsou American express a firma Boeing. Dalším letošním významným mecenášem je pak firma SAUCONY. Za českou stranu pomohly firmy Staropramen, Mattoni a organizace PIM – Prague International Marathon, v jejíž spolupráci České aerolinie letošní ročník pořádají
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém